Socializace štěněte: Jak na to?

Socializace štěněte není obtížná, je ale opravdu důležitá pro další život psa. Co to znamená a jak tomu můžete pomoci? Nejen to vám poradíme v našem článku. 

Krátká lekce biologie

Po narození se všechny nervové buňky štěněte postupně spojují s jinými nervovými buňkami. Spojovací body, synapse, umožňují přenašečům doručovat potřebné informace z jedné buňky do druhé. To je samozřejmě velmi zjednodušený popis. Chceme se tak ale dostat k jádru věci.

Neurotransmitery – poslové – se tvoří v mozku. Platí, že čím více podnětů štěně v prvních týdnech života u chovatele zažije, tím více transmitterů se vytvoří. Dojde také k zapojení synapse a propojení nervových buněk. A funguje to i naopak.

Pokud štěně nemá dostatečné množství podnětů, produkce neurotransmiterů se snižuje a propojování nervových buněk se zpomaluje. Štěně s menším počtem zasíťovaných nervových buněk nebude později tak odolné jako štěně, které bylo vystaveno mnoha různým podnětům. To se může projevit v deficitech, které se objeví až v pozdějším věku – jako jsou poruchy motoriky nebo chování.

Pokud chovatel odvedl dobrou práci, pak má štěně nejen „dobrou nervovou soustavu“, ale také se snadněji učí. Je také prospěšné, pokud štěně v prvních týdnech života zažilo určitou míru stresu. Jen tak si může vybudovat vysokou frustrační toleranci, díky které se z něj později stane uvolněný a sebevědomý pes.

Definice pojmu „socializace“

Ve většině případů socializace znamená, že se štěně v prvních týdnech seznamuje s co nejvíce věcmi – například jinými lidmi, psy, ale také situacemi, zvuky a dalšími vjemy. 

Socializace je ale ve skutečnosti omezena na interakci s jinými živými bytostmi. Nejdříve se štěně socializuje s matkou a sourozenci, poté následuje kontakt s lidmi. Pokud se má z malého štěněte stát vyrovnaný pes, je důležitá jak habituace, tak socializace. Důležité jsou nejen první čtyři měsíce, ale také fáze mladého psa – a v podstatě jeho celý život. Koneckonců se zvíře učí neustále. Je však třeba mít na paměti několik věcí, a to zejména ve „fázi imprintingu“. Ta trvá do šestnáctého týdne věku psa.  

Socializace štěněte začíná u chovatele

V ideálním případě by štěně mělo zůstat u chovatele alespoň do osmého týdne, aby mohlo získat první důležité zkušenosti ve známém prostředí a vyvinout se do té míry, že bude připraveno na přesun do nového domova.

Je proto důležité, aby štěně během této doby získalo pozitivní zkušenosti. Mnozí chovatelé umožňují štěňatům vyrůstat „uprostřed rodiny“. Štěňata tak mohou naplno poznat každodenní život a také rychleji navnímat hluk z kuchyně, zvuk vysavače a mnoho dalších věcí, které by neznala, kdyby vyrůstala v kotci.

Především ale musí poznat lidi – a to může být pro malá štěňata komplikované. Lidé jsou velcí, malí, hubení nebo tlustí. Mohou mít vysoký nebo hluboký hlas. Bývají nemotorní, ale i odměření. Počet kontaktů je důležité navyšovat. Díky tomu štěně zjistí, že se nemusí bát a že se stalo součástí rodiny.

Kromě toho by nové štěně se svými sourozenci mělo mít možnost prozkoumávat okolí. Samozřejmě pod dohledem. Pozná tak vnější svět se všemi neznámými zvuky a povrchy. Pozitivní zážitky vytvářejí v mozku nová spojení, která formují jeho povahu. Především se však štěně učí, že svět je plný nových věcí, které jsou neškodné. Samozřejmě, že neškodná nejsou například jedoucí auta. To ale mazlíčka naučíte později.

Zážitky, které štěně prožije v prvních týdnech, rozhodnou o tom, zda se z něj stane otevřený a zvídavý pes, nebo zda se bude později všeho nového bát.

KONG Dragon Knots
KONG Dragon Knots
319,00 Kč
KONG Dragon Knots
Beeztees plyšová skrýš pro humra
Beeztees plyšová skrýš pro humra
199,00 Kč
Beeztees plyšová skrýš pro humra
Puppy Kong Flyer Frisbee, 18 cm
Puppy Kong Flyer Frisbee, 18 cm
279,00 Kč
Puppy Kong Flyer Frisbee, 18 cm
Trixie dvojitá provazová činka k přetahování, 60 cm
Trixie dvojitá provazová činka k přetahování, 60 cm
109,00 Kč
Trixie dvojitá provazová činka k přetahování, 60 cm
BIONIC hračka pro psy Kruh 22,7cm
BIONIC hračka pro psy Kruh 22,7cm
249,00 Kč
BIONIC hračka pro psy Kruh 22,7cm
Knauder's Best Original čichací koberec
Knauder's Best Original čichací koberec
1 649,00 Kč
Knauder's Best Original čichací koberec
KONG AirDog Squeakair míček, 3 kusy
KONG AirDog Squeakair míček, 3 kusy XS
Jsou k dispozici varianty
89,00 Kč
KONG AirDog Squeakair míček, 3 kusy
Trixie hračka pro štěňata v podobě praskající větve
Trixie hračka pro štěňata v podobě praskající větve
99,00 Kč
Trixie hračka pro štěňata v podobě praskající větve
D&D Home Dente kost z lana
D&D Home Dente kost z lana S
Jsou k dispozici varianty
179,00 Kč
D&D Home Dente kost z lana
Chuckit! Tyčka Stock Ultra Stick
Chuckit! Tyčka Stock Ultra Stick
239,00 Kč
Chuckit! Tyčka Stock Ultra Stick

Jak socializace pokračuje?

Po převzetí nového člena rodiny od chovatele je důležité v socializaci pokračovat. Nyní jste za štěně zodpovědní a musíte zajistit, aby jeho další vývoj pokračoval pozitivně. Základem je důvěra v člověka, se kterým (v ideálním případě) stráví zbytek života. Díky tomu můžete společně objevovat svět a učit se novým věcem. Zejména v prvních dnech štěněte doma je důležité přistupovat ke všemu postupně, abyste nového člena rodiny nepřetížili a správně reagovali na situace, které by ho mohly vyděsit.  

Páníček je od prvního dne doma pro štěně velkým vzorem. Pokud budete k novým věcem přistupovat klidně a uvolněně, bude dělat totéž a naučí se pozorovat spoustu věcí. Výrazněji se to projeví například tehdy, pokud si štěně zvyká na život ve městě, kde je plno hlasitých zvuků a rychlých, neznámých předmětů – jako jsou auta nebo motorky. Postupujte proto pozvolna a nové situace pomalu přidávejte. Štěně můžete rozptýlit hračkou, nové podněty se tak rychle stanou podružnou záležitostí. 

Je důležité, aby si váš pes zvykl na jízdu autem, návštěvu restaurací, městskou hromadnou dopravu a velké davy lidí. A pamatujte: důvěra je základem všeho! K novým situacím přistupujte opravdu pomalu, zvíře nepřemáhejte a uberte, pokud má váš chlupáč strach nebo je ve stresu. Pokud situaci zvládl úspěšně, můžete „obtížnost“ opět zvýšit. 

Kdy nechat štěně samotné doma? S výchovou štěněte buďte trpěliví, pokud ze začátku štěně čůrá doma, nebo pokud štěně samo doma kňučí, zřejmě se zatím necítí bezpečně a potřebuje více času.

Vzhůru do školy!

Psí škola je užitečná i při kontaktu s jinými psy. Zde se nové štěně naučí, jak komunikovat s vrstevníky, ale také jak zvládat setkání se dospělými, většími nebo starými psy. A to vše pod dohledem psích profesionálů. Navštěvovat takový kroužek je užitečné také pro vás – páníčky. Můžete se totiž naučit něco nového a vytvořit si pouto s novým štěnětem

Mohlo by vás také zajímat: