Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Nový partner = štěstí. Alespoň tak by to mělo být, když jste zamilovaní a vstupujete do nového vztahu. Otázkou však je, jak to vnímá váš pes. Pokud byl váš mazlíček dlouho zvyklý jen na vás a vaše zvyky, může se stát, že nebude nadšený, když někdo další naruší společné rituály a obsadí gauč.
Téma žárlivosti u psů je fascinující. Každý majitel psa si čas od času klade otázku, zda může pes žárlit. My lidé jsme si žárlivosti velmi dobře vědomi. Ačkoliv tuto emoci většina z nás nechce prožívat, čas od času se v životě vyskytnou situace, kdy se sami přistihneme, že žárlíme. Tento pocit může mít různou intenzitu podle toho, čeho se týká. Ve skutečnosti se za žárlivostí často skrývá potřeba chránit to, co je vám drahé a cenné – často vlastního partnera. Je proto pochopitelné, proč může být toto chování tak intenzivní.
Zároveň si uvědomujeme, že tato často (zdánlivě) poněkud otravná vlastnost slouží dobrému účelu. Ale co náš pes? Výzkumem na toto téma se zabývají i vědci. Nebylo by to ostatně poprvé, co se mezi psy a lidmi objevily jisté analogie. Psi si často vytvoří velmi silné pouto s lidmi, mají také kognitivní schopnosti. V několika studiích už navíc bylo potvrzeno, že psi mohou zažívat pocit žárlivosti.
Žárlíte, když vám někdo vezme něco, co je pro vás (citově) důležité? Může jít o předměty, ale také o zásadní věci, jako je váš partner. A tento problém může řešit i váš pes. V důsledku toho může dojít ke kombinaci strachu ze ztráty a nepříjemného pocitu vůči třetí osobě.
V první řadě byste si měli ujasnit, zda váš pes opravdu žárlí. Ale jak to poznat? U žárlivého psa si můžete všimnout různých příznaků stresu ve chvíli, kdy je váš partner nablízku. Nepříjemné situace mohou nastat také ve chvíli, kdy partnera objímáte. Jakmile je váš partner nablízku, mohou však nastat také další problémy. Setkat se můžete s tím, že pes vrčí na člena rodiny, štěká, chňape nebo dokonce kouše. Může také dojít k tomu, že pes skáče na lidi.
Dbejte na to, aby se žádný z účastníků nedostal do nadměrného stresu. Některé situace můžete regulovat podle svých potřeb sami. Jak už jsme popsali výše, váš pes se obává, že vás ztratí – ať už úplně, nebo dočasně. Může mít také obavy z toho, že se mezi vámi něco změní.
„Jak poznám, že mě má pes rád?“ Nad tím nemusíte dlouho přemýšlet. Pro vašeho psa jste středobodem vesmíru. To, že máte psa rádi i vy, byste mu ale měli dát najevo. Ubezpečte ho, že ve vás má oporu a že se vztah mezi vámi nezměnil. Aby to pes pochopil, potřebuje důkaz, že jste tu stále pro něj. Snažte se proto zachovat společné rituály. To mazlíčkovi poskytne jistotu. /p>
Zároveň byste se ale neměli příliš omezovat ani vy. Měli byste si užívat nový vztah. Partner by měl být obohacením pro vás oba. Snažte se toho proto držet. Dbejte ale na to, abyste psovi vždy pomohli zorientovat se ve všech situacích. Potřebuje ve vás mít jistotu. Pokud se vám to díky jasné struktuře a přehlednosti podaří, zjistíte, že se váš pes sám od sebe více uvolní. Podpořte ho a buďte mu oporou, pes pak nebude mít důvod pochybovat o vašem vztahu, ať už se vaše rodina rozroste jakkoliv. Váš pes vás velmi dobře zná a pozná, kdy k němu nebudete úplně upřímní. Pokud tedy budete příliš dlouho a usilovně přemýšlet o tom, zda se vztah vyvíjí správným směrem, a jak můžete vyhovět vašemu partnerovi i mazlíčkovi, bude se váš pes cítit spíše v ohrožení. Snažte se proto najít zdravou rovnováhu. Pokud s partnerem cítíte sounáležitost, máte na to právo.
Pokud se situace zhorší, zkuste oba oddělit, aby nedošlo ke konfliktu. Ke zhoršení obvykle dochází ve dnech, kdy se nic nedaří. Naučte psa pokyn, na který si lehne na deku. Deku nebo pelíšek můžete například položit na místo, které bude v dostatečné vzdálenosti od vás nebo naopak od partnera. Pes se díky tomu uvolní. Kromě toho pomůže, když váš partner nebude se psem chvíli vyhledávat kontakt. Všichni si tak budou moci užívat svůj prostor, ale zároveň budou moci trávit čas společně. Takové cvičení je dobrým krokem zejména v případě, když nemáte zrovna úplně čistou hlavu a nechcete řešit případné problémy – jako například to, že pes neustále štěká.
Kromě toho věnujte svému psovi nějaký čas i ve dvou, tak jak byl do této chvíle zvyklý. Nebojte, určitě to neznamená, že je u vás doma rozmazlený pes.
Pokud zjistíte, že potřebujete odbornou pomoc, požádejte trenéra psů. Ten zhodnotí vaše domácí zvyklosti a poradí vám, co dělat, když je pes agresivní. Může se totiž stát, že pes vrčí při hlazení, nebo že vás pes kouše do rukou. Problémové chování vám tak trenér pomůže vyřešit rychleji, než kdybyste se je snažili napravit sami. Přejeme vám mnoho úspěchů a zábavy s vaším psem.
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je trenérka psů, která se zabývá také jejich chováním. Působí nejen ve Veterinární komoře Šlesvicka-Holštýnska, ale také na Messerliho výzkumném ústavu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou zkušební komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila v Německu výcvikové středisko Ziemer & Falke, ve kterém již mnoho let pořádají výcvikové kurzy pro psy. Mimo to je Kristina Ziemer-Falke rovněž úspěšnou autorkou odborných knih a populárních článků v odborných psích časopisech, které mají v oblibě jak trenéři, tak majitelé psů.