Osvětlení akvária

Filtrovat
<
Aqua Medic
Aquatlantis
ATI
Daytime
Dennerle
EHEIM
Fluval
GIESEMANN
JBL
Juwel
Kessil
Sera
Tetra
TWINSTAR
bílá
stříbrná
černá
Osvětlovací rampy
Regulační technika
Světelný sloupek
Světlo se svorkou
Závěsné světlo
Hliník
Kov
Nerezová ocel
Plast
Sklo
LED
Zářivka
Mořská voda
Sladká voda
Aplikace
Lichtsteuerung
S LED osvětlením
inkl. Netzteil
0.55
0.79
0.8
0.83
0.86
0.9
1
1.01
1.2
1.23
1.3
1.4
1.48
1.5
1.6
1.69
1.75
1.8
1.85
2
2.4
2.9
4
5
6
8
12
13
14
14.8
15
17
17.3
19.7
20
21.6
24.6
25
25.9
29
29.5
30
34.4
34.6
39.4
60
90
120
180
Nízká spotřeba
Odolný proti stříkající vodě
Stmívatelné
steuerbar per Controller
steuerbar per WIFI/Smartphone

Osvětlení akvária: Kolik wattů potřebujete?

Výběr osvětlení je neuvěřitelně velký a k dispozici jsou nejrůznější technologie, aby rostliny, ryby a výzdoba byly hezky osvětlené. Před výběrem favorizovaného svítidla je třeba dbát na následující: příkon na litr vody. Tato hodnota se osvědčila jako užitečná pro rostlinná akvária a při volbě vašeho osvětlení akvária se podle ní můžete orientovat. Existují zhruba tři světelné rozsahy:

  • rozsah slabého osvětlení: 0,25 wattů/litr; vhodná pro rostliny s nízkou potřebou světelného záření např. mechy, kapraďorosty, kryptokoryny
  • rozsah středně silného osvětlení: 0,5 wattů/litr; střední potřeba světelného záření např. kmenové nebo půdokryvné rostliny
  • rozsah silného osvětlení: 1,0 wattů/litr; vysoká potřeba světelného záření např. různé druhy zakucelek

Výpočet je snadný: Jednoduše vydělte příkon lampy počtem litrů. Pokud používáte LED lampy, výpočet s watty nefunguje a místo toho získáte hodnotu lumenů. Rozsah slabého osvětlení se pohybuje kolem 15 lumenů/litr, středně silného osvětlení asi kolem 30 Lu/l a silného osvětlení kolem cca 60 Lu/l. Pak víte, kolik osvětlení akvária do vašeho akvária dopadne.

Osvětlení akvária: LED lampy, zářivky, halogenové žárovky, rtuťové výbojky ve srovnání

Osvětlení akvária je možné s různými typy žárovek. Technický pokrok se nezastaví ani před akvaristikou, což je důvod, proč LED lampy získávají na popularitě. Ať už akvárium s mořskou vodou nebo sladkovodní akvárium, v zásadě existují čtyři druhy svítidel:

  • LED lampy
  • zářivky
  • halogenové žárovky
  • rtuťové výbojky (HQI/HGL)

Osvětlení akvária se liší jak v typu osvětlení, tak také v pořizovacích nákladech a nákladech na údržbu nebo ve vhodnosti pro vysoká akvária.

LED lampy a zářivky jsou vhodné pro akvária až do výšky 60 cm, halogenové žárovky a rtuťové výbojky i pro akvária vyšší než 60 cm. První dvě svítí jasně po celé ploše, halogenové žárovky osvětlují bodově a rtuťové výbojky umožňují obojí. Pomocí reflektorů můžete zvětšit světelnou plochu. Pořizovací náklady pro rtuťové výbojky a LED lampy jsou srovnatelně vysoké, halogenové žárovky jsou průměrně nákladné a zářivky jsou spíše výhodnější, což je důvodem jejich popularity. LED lampa boduje s nízkými náklady na údržbu, zářivky jsou v segmentu středně vysokých nákladů a halogenové žárovky a rtuťové výbojky jsou dražší.

Délka svícení a péče o osvětlení akvária?

Ryby pohodlně plavou v nádrži, krmivo pro ryby chutná výborně a figurky poskytují perfektní skrýše. Aby bylo vše dobře vidět, potřebujete osvětlení akvária. U délky svícení je třeba dbát na to, že svítidlem simulujeme denní rutinu. Při celkem 12hodinové fázi denního světla se osvědčila 2hodinová polední přestávka .

Stmívač zajišťuje jemné změny světla, filigránová technologie může dokonce simulovat mraky nebo špatné počasí. Osvětlení akvária vyžaduje péči, stejně jako další technologie jako například vnitřní filtr. Pravidelné čištění prodlužuje životnost každé žárovky. Mělo by probíhat jen, pokud je žárovka chladná a zhasnutá.

Hezké a funkční – Osvětlení akvária

Akvarijní filtr má jen praktické využití, osvětlení akvária je však oproti tomu také základem života a zdrojem nádherné estetiky. Při správném osvětlení se každé akvárium stává atraktivním na pohled mezi svými čtyřmi stěnami. V našem e-shopu naleznete vše od lamp až po příslušenství, co srdce svítidla žádá.