Povel „sedni!“

Povel „sedni“ je pravděpodobně prvním povelem, který se pes učí. Ale proč vlastně? Jaké jsou výhody sezení psa na povel?

 

Proč tento povel?

Sezení, a zejména čekání v této poloze, může přinést větší kontrolu při každé situaci. Zbrklý, impulzivní čtyřnohý společník obdrží tímto povelem úkol a zůstane „upoután“ na jednom místě. Klid a kontrola jsou tedy dobrým důvodem k osvojení si tohoto povelu. Krom toho se ho zvládne snadno naučit každý zdravý pes a hodí se jak pro každodenní život, tak i na trénink.

Krok 1

V případě, že vám váš pes takovou možnost neposkytne, můžete vzít do ruky pamlsek a posouvat ji od špičky jeho čumáku přes hlavu až směrem k pozadí. Váš chlupáč bude pamlsek ve vaší ruce sledovat, přičemž se jeho zadní končetiny pokrčí a jeho zadek bude stále klesat dolů, až se dotkne země a on se posadí. Výtečně - nyní si zaslouží pochvalu a smlsnout si na pamlsku.

Krok 2

Abyste mu povel dostatečně vštípili, opakujte několikrát po sobě stejný postup.

Krok 3

Dbejte o to, abyste vábicí gesto prováděli vždy stejným způsobem. Měli byste také co nejdříve pamlsek ze samotného povelu vyřadit. Po několika opakováních tedy proveďte stejné gesto s prázdnou rukou. Zásadně důležité: dopřávejte svému psu pamlsek samozřejmě i nadále, když se na váš povel posadí! Po mnoha opakováních postupně snižujte intenzitu gesta, až váš pes poslechne na pouhý náznak. Za to, jaký je to pašák, ho náležitě odměňte!

Utvrzení povelu 

Jakmile váš pes pochopí princip, můžete zavést slovní povel. Nejprve nahlas řekněte „sedni“ a poté použijte známé gesto, které psa vybízí k sednutí. Tento krok několikrát zopakujte. Postupně můžete gesto vynechat a pes si sedne na pouhý sluchový povel „sedni“. Protože se psi učí v souvislostech, je důležité, abyste tuto činnost neprováděli pouze doma. Budete si moci všimnout, že váš čtyřnohý kamarád bez problémů zvládne „sedni“ v místnosti, ale venku může být najednou bezradný. Nenadávejte na něj a nemyslete si, že vás pes nechce poslechnut - to rozhodně ne. Nové tréninkové prostředí a vnější okolí jsou zkrátka pro vašeho psa zcela novou výzvou. Cvičte jako obvykle, dokud váš pes nebude vědět, co po něm chcete, a dokud povel bezpečně nevykoná.

Odvolání povelu

Velmi pravděpodobně vnímá váš pes povel za splněný, jakmile dostane pamlsek. Je tedy důležité zavést povel pro uvolnění, například „pohov“ nebo „volno“. Tímto způsobem by měl pes pochopit, že má zůstat sedět, dokud ho z povelu neuvolníte. Vyhnete se tak pozdějšímu opakování povelu a nedorozumění. „Sedni“ pak jednoduše znamená: seď, dokud ti neřeknu. To je pro vašeho psa jasné, jednoznačné a fair. Protože se váš pes pravděpodobně vždy znovu postavil, když dostal odměnu, můžete nyní snadno zavést povel k uvolnění ze sedu. Těsně před tím, než psovi dáte pamlsek, řekněte nový uvolňovací povel, např. „můžeš“. Je důležité, abyste psa pustili dříve, než sám vyskočí. Pokud se to stane i tak, nic se neděje. Jednoduše ho znovu přiveďte do sedu a postup opakujte.

V každodenním životě

V každodenním životě je „sedni“ nepostradatelným základním povelem. Přináší do každé situace klid, vyrovnanost a větší kontrolu. Můžete například nechat psa v sedu nechat čekat před přechodem přes silnici a po pokynu „můžeš“ s ním přes silnici bezpečně přejít. Nebo ho můžete nechat sedět, než mu dáte nakrmit. Tím se stane i krmení klidnější záležitostí, aniž by se vám pes motal před nohy a dychtivě se hnal za miskou. Hodí se také psa nechat před odepnutím vodítka sedět a počkat, až se na vás po otevření karabiny podívá. Tímto způsobem se vyhnete tomu, že se váš pes rozběhne, jakmile odepnete karabinu. Používání povelu „sedni“ je velmi všestranné a může být velkým usnadněním v každodenním životě.


Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke

Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.

Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila výcvikové středisko Ziemer & Falke, kde již mnoho let s velkým srdcem, nadšením a kompetencí školí psy po celém Německu a nabízí mnoho dalších výcvikových kurzů. Mnozí Kristinu znají také jako úspěšnou autorku odborných knih pro cvičitele a majitele psů a z článků v populárních psích časopisech.


Mohlo by vás také zajímat:


Filtrovat
<
animonda
Bosch
Brit
Carnilove
Chewies
Christopherus
Crave
Defu
Dog's Love
Dokas
DUVO+
Edgard & Cooper
Escapure
Goood
Granatapet
Grau
Happy Dog
Josera
Keksdieb
Pedigree
Rinti
SnackOMio
STRAYZ
The Goodstuff
Trixie
Vitakraft
WOW!
Yummeez
ZooRoyal
ZooRoyal Charlys Naturkost
Játra
Drůbeží
Hmyz
Hovězí
Jehněčí
Jelen
Kachna
Kančí
Krocan / krůta
Králičí
Kuřecí
Křepelka
Kůň
Losos
Pstruh
Pštros
Ryba
Telecí
Vepřové
Vnitřnosti
Zvěřina
Dospělý
Junior
Senior
Vše
Štěně
100% vyrobeno v Německu
Bez aromatických látek
Bez barviv
Bez cukru
Bez konzervačních prostředků
Bez laktózy
Bez lepku
Bez přidaného cukru
Bez přídavku aromat
Bez pšenice
Bez sóji
Bez umělých aromat
Bez umělých zvýrazňovačů chuti
Bio
Bohaté na bílkoviny
Citlivý
Kvalitní potraviny
Monoprotein
Přírodní
S L-karnitinem
S nízkým obsahem kalorií
S omega 3 a 6 mastnými kyselinami
S vitaminem A
S vitaminem D3
S vitaminem E
S vitaminy A, D3 + E
Snížený obsah tuku
Soft & halbfeucht
Vegan
Vegetariánský
Vitalita a vitaminy
Vysoký podíl masa
Vyvinuto ve spolupráci se zvěrolékaři
bez přidané pšenice
bez přídavku obilovin
gemischt
ohne Gentechnik
pflanzlich
Alergici
Citlivé zažívání
Cvičení
Imunitní a obranný systém
Kůže a srst
Látková výměna
Nadváha
Podporující trávení
Protistresové
Péče o zuby
Sport a aktivita
Vysoká akceptace
citlivosti
Žaludek a trávení