Lovecké instinkty koček zůstávají pro mnoho páníčků záhadou. Mnohdy lidé také zaměňují agresivní chování za lovecké. Nemají ale nic společného. Přečtěte si proč a jak kočky loví, jaká je jejich oblíbená kořist a jak můžete podpořit lovecké instinkty svého mazlíčka.
Ze všeho nejdříve je důležité pochopit, proč kočky vůbec loví. Určitě víte, že kočka domácí je potomkem kočky divoké. V minulosti se kočky musely postarat o svou potravu samy. A ačkoliv to u domácích koček není nutné, protože dostávají kvalitní kočičí krmivo, lovecké instinkty jim zůstaly. Jsou to totiž jedny z jejich prvotních instinktů.
Měli byste také vědět, že lovecký instinkt se u kočky aktivuje, i když je sytá. Nezáleží na tom, zda jde o kočku domácí, venkovní nebo tu, které už má za sebou úspěšný lov. Lovecký instinkt je zkrátka dědičný.
Kočky můžeme označit za lovecké „stroje“ – mají spadeno totiž opravdu na vše, co není větší než ony samy. Kočky nejraději loví myši a krysy. Na kočičím jídelníčku ale mohou být i další drobní savci, jako jsou králíci nebo veverky. Nemusíte se podivovat ani nad tím, proč kočka loví ptáky, plazy, motýly nebo hmyz. I tito živočichové jsou její možnou kořistí. V zásadě se tyto malé šelmy živí vším, co je v jejich prostředí k dispozici.
Koťata se učí rozpoznávat kořist již ve velmi raném věku. A jak? Matka úlovky nosí do úkrytu. Zpočátku se tak mláďata učí rozpoznávat pouze pach a chuť kořisti, později i její pohyby.
Samotný lov se skládá z několika po sobě jdoucích kroků. Kočka nejprve tiše sedí na daném místě a čeká – někdy i opravdu dlouho. Vhodná místa se obvykle nacházejí v blízkosti myší díry. Chlupáč je velmi soustředěný a pozoruje svou potenciální kořist.
Jakmile se myš objeví, následuje „myší skok“ – kočka vyskočí svisle a předními tlapkami dopadne vysokým obloukem co nejpřesněji na myš. Aby kočka udržela rovnováhu, používá svůj ocas, a to nejen při lovu myší.
Pokud se kočka rozhodne pro kořist, která se pohybuje po zemi a v jejím dohledu, zaujme speciální pozici. Snaží se využít jakéhokoliv úkrytu, který najde. Často to vypadá tak, že tiše sedí nebo leží v trávě a vykukuje. Uši má kočka při číhání v pozoru a tlapkami se pohybuje opravdu pomalu. Rychlými kroky si krátí vzdálenost ke kořisti. Teprve ve chvíli, kdy je malý tygřík dostatečně blízko, provede závěrečný výpad, při kterém se snaží přiblížit se ke kořisti dobře mířeným skokem. Při lovu ptáků kočky obvykle vyskočí vertikálně do vzduchu a snaží se kořist chytit tlapkami.
Kočka domácí využívá při lovu kořisti smrtící kousnutí. Díky své genetické výbavě tito chlupáči přesně vědí, kam se zakousnout – do přechodného místa mezi tělem a krkem a poté u hlavy, tedy v nejužších částech těla kořisti. Kočky se ale nejprve musí naučit, jak silně musí kousnout, aby kořist ulovily.
Vědci v současné době předpokládají, že kočky mají vrozenou inhibici kousnutí. To znamená, že se ji musí kočky nejprve naučit překonat, aby byly vůbec schopny kořist zabít.
Kočky si při lovu házejí vlastní kořistí. Tato hra je vlastně součástí loveckého chování koček. Existuje také teorie, že to kočky dělají proto, aby se chránily před ostrými hlodavými zuby své kořisti – to ale nebylo potvrzeno.
Pravděpodobnější je, že (zejména) domestikované kočky si potřebují vybít svou loveckou energii, aby se odreagovaly. Hru s kořistí totiž lidé u volně žijících koček dosud nepozorovali.
Kdy kočka loví? Ve volné přírodě se vydává na lov každé dvě hodiny. Proto je důležité povzbuzovat kočku k různým hrám několikrát denně. A to zejména pokud žije kočka v bytě nebo domě. Mazlíčkovi můžete pořídit různé hračky pro kočky – myši nebo udice na hraní.
Autorka článku: Laura Gentile se věnuje koučování lidí i zvířat. Je také certifikovaná poradkyně pro chov koček a trenérka psů. Pomáhá řešit problémy lidem z celého Německa. Původně poloviční Italka vystudovala mediální a komunikační vědy. Díky svým domácím mazlíčkům se ale dostala až ke svému aktuálnímu povolání. Kočka Kiwi a pes Lychee jsou Lauře oporou v každodenním profesním životě. Při výcviku se specializuje na problémové případy a dlouhá léta pomáhá lidem, aby konečně mohli vést pohodový každodenní život se svým domácím mazlíčkem.