Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Určitě znáte přísloví, které říká, že je lepší nedráždit hada bosou nohou. Ale co z toho vlastně plyne? Třeba to, že bychom se zbytečně neměli vystavovat nebezpečí, nikoho neprovokovat a nedráždit. A právě to by se dalo převést i do zvířecího světa. Pokud se nechcete dostat do potíží, neměli byste spícího mazlíčka budit, nebo jím dokonce třást. Jak se tedy chovat? A může být pes nebezpečný, když ho probudíte ze spánku?
Psi stráví spánkem velkou část dne. Naši čtyřnozí přátelé jsou totiž většinou opravdu unavení. Někdy podřimují, jindy tvrdě spí. A je důležité, abychom jim poskytli dostatek příležitostí k nerušenému odpočinku. To, co my vnímáme jako běžný každodenní život, může být pro psa spíše neustálý shon. A to může způsobit, že bude pes ve stresu. V takových momentech se chlupáč raději uchýlí na klidné a známé místo.
Přemýšlíte, jak dlouho spí štěně nebo dospělý mazlíček? Nebo proč pes pořád spí? Chlupáči dokážou spát v průměru 18 až 22 hodin denně. Záleží ovšem na plemenu, věku a zdravotním stavu.
Častým problémem je, že si lidé myslí, že psi potřebují neustálou aktivitu. Ačkoliv to páníčci myslí dobře, ve skutečnosti problematice příliš nerozumí. To se stává zejména u nezkušených majitelů, kteří svým chováním mohou mazlíčkovi naopak ublížit. Unavený pes, který nemá dostatek odpočinku, může být:
Psí spánek, stejně jako spánek nás lidí, se dělí na dvě fáze: lehký spánek a hluboký spánek. Fáze lehkého spánku představuje největší část. Poznáme ji podle toho, že pes klidně podřimuje a rovnoměrně dýchá, ale přesto je při každém podezřelém zvuku okamžitě ve střehu. Jeho fyzické funkce jsou během lehkého spánku plně aktivní.
Během spánku se buňky – jak u psů, tak u lidí – regenerují. Mozkové buňky se propojují a do paměti se zapisují dříve naučené věci. Chlupáči, kteří mají dostatek spánku, proto často dělají rychlejší pokroky při výcviku a učení povelů nebo triků.
Pravděpodobně už jste si také všimli, že se váš pes ve spánku škube, chvěje a dokonce vydává zvláštní zvuky. Může například kňučet nebo škytat. A setkat se lze také s tím, že pes vyje ze spaní. Nemusíte se bát, to je dobré znamení! Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, zda mají psi sny, tak ano! Chlupáči jsou právě v tomto momentě v hlubokém spánku. Čím více toho pes prožívá – a čím více toho musí zpracovat – tím intenzivněji sní, a tím prudčejší může mít ve spánku pohyby. Tento proces je velmi důležitý. Nejenže uvolňuje napětí, ale je to také fáze, během které dochází k největšímu uvolnění.
V této fázi ale psa rozhodně nebuďte, a to i přesto, že můžete být v pokušení a přemýšlet, zda je chlupáčovi vůbec dobře. Nebojte se, to je normální. Mazlíčka ale opravdu nerušte. Mohlo by se totiž stát, že i ten nejklidnější pes by se leknutím náhle probudil z hlubokého spánku plného snů. A to je také odpověď na naši otázku týkající se nebezpečí, kterou jsme rozebírali na začátku článku.
Během psího spánku proto raději vynechte následující činnosti:
Víme, že není možné si vždy rozvrhnout své denní úkoly podle psa. Zvláště, když téměř pořád spí. Můžeme se však postarat o to, aby měl chlupáč možnost vzdálit se od denního shonu a hluku na klidné místo. Množství ticha, které pes potřebuje, je individuální. A to nejlépe odhadnete právě vy. Jednomu chlupáčovi stačí polštář v pokoji plném dění, druhý si raději odpočine v jiné místnosti. A jiným zase vyhovuje, když si zalezou do vlastního boxu, kukaně nebo pelíšku.
Zvířecí únavu si ale nepleťte s případnými projevy nemocí. Pokud si všimnete například malátnosti u psa, raději navštivte veterináře. A to stejné platí i v případě náhlé apatie u psa.
Neexistuje žádné optimální řešení. Je ale důležité, aby pes neležel celý den na tvrdé podlaze. Z dlouhodobého hlediska by to pro klouby nebylo dobré. Chlupáčovi je jedno, jestli bude mít bavlněný, koženkový nebo plyšový pelíšek. Pokud bude mít mazlíček své vlastní útočiště, které bude zároveň v blízkosti své rodiny, bude spokojený.
Může se ovšem také stát, že si pes oblíbí vaši postel. Snad vás proto nepřekvapí, když se vzbudíte a zjistíte, že vám pes spí u hlavy. A můžete se dokonce sami sebe ptát: proč mi pes spí u nohou? Důvod může být jednoduchý. Mazlíček se zkrátka cítí dobře ve vaší blízkosti. A stejná odpověď platí i v případě, kdy dumáte nad tím, proč pes spí pod peřinou.
V naší nabídce najdete různé pelíšky – psí polštáře, kukaně, koše na spaní nebo třeba psí pohovky. Při výběru nového pelíšku můžete popustit uzdu své fantazii. A to i v případě, že se chystáte na výrobu pelíšku doma. Prosíme vás pouze o jednu věc: nebuďte spícího psa.
Autorka článku: Melanie Roloffová
Melanie Roloffová je matka tří dětí a chovatelka domácích mazlíčků. Jako vášnivá lektorka jógy a spisovatelka inspiruje ostatní svými příběhy. Spolu se svou rodinou a dvěma psy Phaléne Lilly a čivavou Sammym žije v Bavorsku.