Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Sdružení na ochranu zvířat automaticky vnímáme jako něco správného, ale ne vždy tomu tak je. Existují totiž i černé ovce. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou organizaci, na co si dát pozor a jak probíhá adopce mazlíčka.
Pokud do internetového vyhledávače zadáte výraz „organizace na ochranu zvířat“, okamžitě se vám zobrazí řada nabídek nejrůznějších organizací. Bohužel se i v tomto případě najdou pochybní zástupci firem, kteří pod záminkou ochrany zvířat vydělávají na dobré víře milovníků psů nebo koček. Tyto společnosti sice dělají vše možné, lásku ke čtyřnohým parťákům ovšem nemají. A nelegální obchod se štěňaty je pouze jedním z hojně diskutovaných témat tohoto odvětví.
Pokud se chcete dozvědět více informací o spolehlivých organizacích na ochranu zvířat, zkuste je prozkoumat i na internetu. Přítomnost a prezentace organizace na internetu může hodně napovědět o serióznosti sdružení. Kromě designu a používaného jazyka byste se měli zaměřit také na to, zda:
- Organizace pravidelně aktualizuje své webové stránky.
- Organizace podrobně informuje o mimořádných událostech, dočasných péčích nebo umístění zvířat.
Důležité také je, aby organizace nevyvíjely na milovníky zvířat nátlak, který by je donutil k unáhleným rozhodnutím. Je potřeba, aby byla komunikace vždy upřímná a otevřená. Nenechte se proto chytit do pasti kvůli různým naléhavým prohlášením. Černé ovce totiž tímto způsobem často lákají nicnetušící milovníky zvířat. Můžete se setkat například s větami typu: „Tento pes bude utracen, pokud si ho neadoptujete“. Tyto organizace se přitom mnohdy více starají o dary a výběr poplatků než o blaho zvířat.
Dalším bodem seriózní péče o zvířata je transparentnost. Na webových stránkách organizace na ochranu zvířat byste měli snadno zjistit informace o partnerských útulcích pro zvířata a darech, ale také kontaktní informace. Tyto údaje jsou důležité zejména v případě, kdy chcete dané organizaci darovat příspěvek, nebo si adoptovat čtyřnohého přítele. Právě v těchto momentech je důležité, aby byl na webu uvedený spolehlivý kontakt, prostřednictvím kterého můžete všechny potřebné záležitosti rychle vyřešit.
Dalším důležitým ukazatelem kvality organizací na ochranu zvířat je míra pomoci, kterou poskytují i v zahraničí. Dobré organizaci jde vždy o blaho zvířat. Nejenže tedy převáží psy ze zahraničí, ale také se snaží o:
- kastrace
- podporu útulků pro zvířata
- rozvíjení vzdělávacích projektů, které pomáhají zajistit dobré životní podmínky zvířatům a také zlepšit chov zvířat
Zajímejte se také o nabízená zvířata. Pokud se organizace stará pouze o roztomilá štěňátka, měli byste zpozornět. Koneckonců i starší nebo nemocní psi potřebují pomoc. A právě oni mají často menší šanci na nalezení nového domova. Nabízení mladých zvířat často poukazuje na pochybné obchodování se štěňaty, při kterém jde takovým osobám pouze o výdělek.
Máte z organizace dobrý pocit a už jste si také prošli nabídku zvířat? Nebo jste se už zamilovali do čtyřnohého přítele? Máte vážný zájem přinést si nového parťáka domů? V takovém případě by se vám renomované organizace měly snažit poskytnout co nejvíce informací o vybraném mazlíčkovi. Dozvědět byste se měli například věk, původ, charakter, ale také další vlastnosti chlupáče. Samozřejmostí by měl být doklad o zdravotní anamnéze a očkování.
Odpovědná osoba by se měla také ujistit, zda se zvíře v novém domově bude mít dobře a zda na něj budete mít dostatek času. Vždy jde totiž i o spokojenost psa, se kterým byste měli žít v harmonii.
Důležitým znakem serióznosti organizace je také věk prezentovaných štěňat. V zásadě platí, že štěňata z domácího chovu musí mít nejméně osm týdnů, než mohou být oddělena od feny. Dřívější odebrání štěňat často vede k silnému strachu ze ztráty a dalším traumatům. Pokud to nevyžadují vážné okolnosti, nikdy byste proto neměli uvažovat o pořízení mladšího štěněte.
U štěňat ze zahraničí může být situace odlišná. Renomovaná organizace na ochranu zvířat zpravidla neumístí do nové rodiny psa mladšího čtyř měsíců. Důvodem je především to, že zvířata ze zahraničí mohou být často podvyživená nebo mohou mít zdravotní problémy. Stres spojený s přepravou a neznámými bakteriemi je pro mnoho psů příliš velký. Zkušenosti navíc ukazují, že zejména mladá štěňata, která tuto stresující cestu podstoupí před dosažením věku čtyř měsíců, často nepřežijí první týden v novém domově.
Dalším důvodem pro čtyřměsíční pravidlo je také to, že ochrana proti vzteklině se začíná vytvářet až po osmém týdnu života a účinek vakcinace proti vzteklině lze prokázat až u štěněte, které je starší než 16 týdnů. Pokud je tedy pes převezen ze zahraničí dříve než ve čtvrtém měsíci, může být nositelem řady vážných nemocí. A to i přesto, že se zdá být zcela zdravý. To může být nebezpečné jak pro vás, tak pro štěně nebo pro ostatní psy, kteří by se mohli nakazit. Renomované organizace proto úzce spolupracují s místními i zahraničními veterináři, kteří se starají o zdraví zvířat.
Pro legální vstup do zemí, jako je například Německo, potřebuje každý čtyřnohý přítel kromě nezbytného očkování a odčervení také platný pas EU pro domácí zvířata a mikročip s identifikačním číslem. Pokud tyto informace o psovi nemáte, buďte obezřetní. Je možné, že se pes dostal do země nelegálně.
Po prvním kontaktu a výměně informací o potenciálním kandidátovi o adopci – psovi – budete muset organizaci poskytnout informace také o sobě. V následujícím kroku obvykle následuje předběžná prohlídka u vás doma. Cílem je vzájemně se poznat. Lidé z organizace si díky tomu udělají lepší představu o budoucím domově zvířete. Mějte na paměti, že úkolem není co možná nejrychlejší dokončení adopce, ale zajištění dobrých životních podmínek mazlíčka.
Poté se sepisuje smlouva o ochraně. V tomto momentě je zpravidla nutné zaplatit příslušný poplatek za adopci, který pokrývá náklady na přepravu a péči o zvíře. Seriózní organizace vám sdělí, co všechno je v poplatku zahrnuto. Obvykle se před přijetím zvířete sepisuje také speciální adopční smlouva, která je určitou jistotou pro obě strany.
Nakonec se čtyřnohý kamarád dostane do nového domova a na nějakou dobu se u vás zabydlí. Organizace vás bude pravděpodobně nějakou dobu kontrolovat. Tyto kontroly jsou prospěšné nejen pro zvíře, ale také pro vás. Máte při nich totiž možnost řešit případné problémy, můžete se ovšem také zeptat na různé otázky.
Výše uvedené body samozřejmě nejsou zárukou, že organizace bude bez chyby. To ale platí i obráceně. Organizace, která nesplňuje všechny body, se automaticky nemusí řadit mezi černé ovce. Důležité však je, abyste z organizace měli vždy dobrý pocit, abyste byli vyslyšeni a abyste cítili, že o vás i zvíře bude v průběhu celého procesu dobře postaráno.
I když je to těžké a rádi byste se ujali hned několika psů, nenechte se zlákat fotografiemi z internetu. Nejenže tím podporujete obchod se psy, na kterém se vydělává, ale navíc nemusíte vždy narazit na ověřenou kontaktní osobu. Nejednou se stalo, že nespolehlivé organizace sdělily zájemci o adopci nepravdivé informace. Při první návštěvě veterináře byste tak mohli zjistit, že psovi chybí očkování, nebo má zdravotní problémy.
Na výběru vhodné organizace si proto dejte záležet. Pokud si chcete být zvolenou organizací jistí, zkuste si ji vyhledat na portálech zabývajících se ochranou zvířat. Například v Německu vytváří nadace Stiftung Warentest žebříčky, ve kterých najdete doporučené organizace.