Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Pokud se pozorněji podíváte na etikety krmiv pro psy, najdete na nich informace o různých složkách krmiva. Chcete se dozvědět, co tyto hodnoty o krmivu vypovídají a jaký je doporučený obsah hrubých bílkovin, tuků a dalších složek? Přečtěte si náš článek.
V Německu, ale také dalších státech, musí výrobce na krmivu uvádět složení krmiva a jednotlivé složky vypsat na etiketu také v procentech. Na základě těchto hodnot tak můžete krmivo přesněji zhodnotit a porovnat obsah konkrétních živin. To ovšem můžete udělat pouze v případě, kdy už máte alespoň základní znalosti. Na etiketách totiž často najdete pojmy, které běžný majitel psa nezná. A právě proto vám chceme nejdůležitější složky krmiva objasnit.
Pokud před jednotlivými údaji uvidíte předponu raw (nebo surový či hrubý), znamená to, že určité procento těchto hodnot bylo zjištěno při laboratorní analýze. Pomocí těchto hodnot však nelze vyjádřit kvalitu – tedy to, jak je tato živina skutečně využitelná.
Nejprve se podívejme na surové bílkoviny. Do této skupiny patří všechny dusíkaté složky krmiva – z větší části je tedy tvoří součet všech bílkovinných sloučenin v krmivu. V menší míře jsou však do tohoto testu zahrnuty také vitamíny skupiny B. A to právě proto, že obsahují dusík. Jejich podíl je však velmi malý, a tedy zanedbatelný.
Pamatujte také na to, že ne všechny bílkoviny jsou stejné. V závislosti na tom, zda pocházejí ze svaloviny, pojivové tkáně nebo například rostlinné hmoty, mají bílkoviny pro čtyřnohého přítele různou využitelnost a stravitelnost. Na základě obsahu surových bílkovin ale nemůžete určit jejich původ ani odhalit stravitelnost.
Suché krmivo pro dospělého a zdravého psa by mělo obsahovat alespoň 20 % hrubých bílkovin. V konzervě byste zase neměli najít méně než 6 % hrubých bílkovin – nejlépe alespoň 8 %, aby byl pes dostatečně nakrmený. Překvapuje vás tento rozdíl? Ačkoliv se zdá být obrovský, ve skutečnosti to tak není. Vlhké krmivo totiž obsahuje přibližně 75 % vody, suché krmivo pouze 10 %. Pokud obsah vody z rovnice odstraníte, získáte přibližně stejné hodnoty.
Pes potřebuje k uspokojení svých potřeb větší množství obtížně stravitelných bílkovin, jako jsou například pojivové tkáně, a naopak méně bílkovin, které jsou snadno stravitelné, jako jsou například vejce nebo svalovina.
Na druhém místě ve složení krmiva najdete obvykle obsah hrubého tuku. V zásadě se za surový tuk považují všechny složky krmiva, které lze rozpustit v roztoku éteru. To znamená, že se jedná nejen o klasické tuky (triglyceridy), ale také o další látky. Patří mezi ně například mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tucích, jako je vitamín A.
Podobně jako v případě hrubých bílkovin najdete i zde háček. Z obsahu hrubých tuků totiž nelze vyčíst nic o druhu a původu tuků. Pouze na základě této hodnoty tak nemůžete posoudit, zda tuky obsažené v krmivu poskytují psovi životně důležité nenasycené mastné kyseliny, nebo zda jsou jen stěží využitelné. Proto si vždy vyhledejte informace o použitých olejích a tucích v popisu výrobku, nebo se obraťte přímo na výrobce. Pro psy jsou obzvláště vhodné živočišné tuky (například hovězí a drůbeží) a nutričně kvalitní oleje – například slunečnicový, řepkový, lněný nebo lososový.
Jak vysoký by měl být obsah hrubého tuku v krmivu, závisí především na aktivitě a výkonu psa. Zatímco suché krmivo pro normálně aktivní psy by mělo obsahovat přibližně 12 % hrubého tuku, v konzervách byste měli najít přibližně 5 % tuku. Pokud však máte doma opravdu aktivního psa (například pasteveckého psa, který je neustále v akci), vyberte mu krmivo s vyšším obsahem hrubého tuku. V závislosti na míře aktivity se obsah tuku v suchém krmivu pohybuje kolem 15 až 30 %.
Třetí složkou je obsah surové vlákniny. Jak už název napovídá, jedná se o rostlinnou vlákninu, přesněji o rostlinné složky, které jsou pro psy téměř nestravitelné. Patří mezi ně celulóza, hemicelulózy a lignin. Ptáte se, proč jsou tyto složky vlastně v krmivu, když je pes stejně nestráví? Tyto rostlinné vlákniny podporují trávení. Stimulují činnost střev, podporují aktivitu zdravé střevní flóry a přispívají k tvorbě optimální konzistence stolice. Pro laboratorní stanovení obsahu hrubé vlákniny se pomocí kyselin a zásad odstraní všechny bílkoviny, tuky a popeloviny. Zůstávají tedy pouze nestravitelné rostlinné složky – tedy vláknina.
Je logické, že maso a vnitřnosti neobsahují žádnou hrubou vlákninu, protože v sobě nemají žádné rostlinné složky. Výjimkou jsou žaludky, které obsahují rostlinné složky potravy poraženého zvířete. Pokud tedy nejsou vyčištěny jako například zelený bachor.
Požadovaný obsah vlákniny v krmivu tedy získáte například přidáním ovoce nebo zeleniny. Suché krmivo by jich mělo obsahovat přibližně 2 až 3,5 %, konzervy ideálně 0,5 až 1 %. Obsah surové vlákniny by neměl být o mnoho vyšší. Tím byste totiž zbytečně omezili stravitelnost potravin. Je ale dobré, pokud v granulích najdete alespoň 1 % vlákniny a 0,2 % vlákniny v mokrém krmivu.
V neposlední řadě se dostáváme k surovému popelu – součtu všech anorganických složek v krmivu pro psy, kde najdete objemové a stopové prvky (minerály) a také například kyselinu křemičitou. Obsah hrubého proteinu se stanoví zahřáním vstupního vzorku na 550 °C v takzvané muflové peci a jeho žíháním. Ten se pak zváží a uvede se jako surový popel. Pouze z této hodnoty ale nemůžete přesně odvodit, které minerály krmivo obsahuje. Podrobnější informace by musely být stanoveny dalšími postupy a následně uvedeny samostatně.
Obsah hrubého popela v suchém krmivu se obvykle pohybuje mezi 5 a 8 %. Menší odchylky jsou samozřejmě možné. Pokud je tato hodnota v krmivu výrazně vyšší, může o způsobit to, že psovi nebude krmivo tolik chutnat a případně spotřebuje nadměrné množství minerálních látek. Krmivo ovšem musí odpovídat potřebám vašeho psa. Dejte si také pozor na to, abyste psa nepřekrmovali. Mohlo by to vést k nezdravé nadváze.
Jak jste si už pravděpodobně všimli, údaje, které vyčtete z analýzy krmiva, vám pomohou zorientovat se při výběru správného krmiva pro vašeho psa. Samy o sobě však k úplnému posouzení kvality krmiva nestačí. Měli byste zvážit také přesné složení a další informace, které vám poskytne výrobce.